Všetko o pokožke

Koža je najväčší orgán ľudského tela, ktorý tvorí ochrannú bariéru medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Koža má hneď niekoľko funkcií - reguluje telesnú teplotu, podieľa sa na metabolizme a prispieva k telesnej imunite.

Plocha kože je 1,5 - 2 m2 a tvorí asi 5-9% celkovej hmotnosti človeka. Váži asi 20 kg, z čoho 1,5 kg predstavuje vrchná vrstva kože – pokožka - s hrúbkou asi 0,03 mm z celkových 2 mm hrúbky kože. A práve pokožka je prvá v styku s okolím a teda aj najviac namáhaná kožná vrstva. Preto si zaslúži zvýšenú pozornosť a starostlivosť.

Pokožka je veľmi tenká vrstva kože, ktorá sa neustále obnovuje bunkovým delením v zárodočnej (bazálnej) vrstve buniek na hranici pokožky a zamše (hlbšia kožná vrstva). Skladá sa z niekoľkých vrstiev buniek výstelky (epitelu). Bunky postupujú od spodnej vrstvy k povrchu, kde nakoniec odumierajú a opadávajú. Pokožka neobsahuje cievy. Jej výživa prebieha z krvi z hlbších vrstiev a cirkuláciou miazgy (lymfy) v medzibunkových priestoroch.

Existuje celkom päť vrstiev pokožky v smere od spodnej vrstvy ku povrchu: 

  1. Základná vrstva je jeden rad buniek vedľa seba, kde sa neustále delia nové a nové bunky pre plynulé doplňovanie odumierajúcich buniek smerom k povrchu. Pigmentové bunky tu tvoria kožný pigment, melanín.
  2. Tŕnitá vrstva má asi 4-8 vrstiev. Bunky sú spojené medzi sebou mostami, čo tvorí dojem ostňov. Medzi bunkami koluje miazga, ktorá zaisťuje ich výživu na ceste k povrchu. Táto vrstva obsahuje tiež bunky zaisťujúce telesnú imunitu.
  3. Zrnitá vrstva je asi 1-2 radová vrstva, v ktorej prebieha intenzívny proces rohovatenia (keratinizácie). Čím viac túto vrstvu zaťažujeme, tým väčší je podiel rohoviny na povrchu tela (najviac na chodidlách a dlaniach).
  4. Lesklá vrstva. V tejto vrstve už bunky pomaly zanikajú a pretože už takmer neobsahujú bunkové súčasti, táto vrstva sa javí pod mikroskopom ako priehľadná. Jej funkciou je vytvárať elastickú membránu, po ktorej sa pri mechanickom tlaku alebo ťahu posúva posledná vrstva pokožky. Aj táto vrstva sa vyvíja najviac najmä na chodidlách a dlaniach.
  5. Rohovitá vrstva je posledná a najvrchnejšia vrstva pokožky. Ide vlastne o navrstvenie zvyškov pôvodných buniek, ktoré sa postupne z povrchu úplne odlučujú.

Celý proces rohovatenia prebieha asi mesiac (26-28 dní). A toľko času máte aj vy na to, aby ste poskytli bunkám svojej pokožky najlepšiu možnú výživu. Odmenou vám bude dokonalá, zdravá a krásna pokožka s perfektnou obranou funkciou. Nestačí však starať sa o pokožku len cez deň - nové bunky sa totiž tvoria najmä počas noci. Správne ošetrenie pokožky má teda prebiehať celodenne aj cez noc, každý deň v mesiaci, teda vlastne 365 dní v roku. Nie nadarmo sa hovorí, že koža je zrkadlom zdravia. A je len na vás, aký odraz vám toto "telesné zrkadlo" ukáže zajtra, o mesiac, rok či desať rokov.