Starostlivosť o ruky v lete

V dobe letných mesiacov vystavujeme organizmus vo väčšej miere pôsobeniu vonkajších vplyvov. Súvisí to s teplým počasím, ktoré nás prirodzene láka von, kedy viac športujeme, pracujeme na záhradke, slníme sa a kúpeme.

Pri týchto činnostiach našu pokožku vo vyššej miere vystavujeme slnečnému žiareniu, ktoré ju nielen opaľuje, ale spôsobuje aj jej vysušovanie.

Slnečné žiarenie okrem toho tiež ničí zásoby kolagénu v hlbších vrstvách pokožky. Dôsledkom je zvýšená tvorba vrások a predčasné starnutie kože.

V súčasnej dobe sa už síce kladie veľký dôraz na regeneráciu pleti, ale už menej sa zameriavame na svoje ruky, ktoré sú negatívnemu pôsobeniu vonkajšieho prostredia vystavené najviac. Stačí si uvedomiť, že popri uvedených negatívnych faktoroch, ktoré na naše ruky pôsobia, pracujeme aj s rôznymi materiálmi, ktoré majú dráždivé účinky na pokožku, ako je hlina, rôzne chemické látky a v neposlednom rade aj mydlo. Je jasné, že za týchto okolností je nutné starostlivosť o nadmerne namáhanú pokožku rúk nepodceňovať.

V prvom rade je potrebné chrániť pokožku rúk opaľovacím krémom. Následne musíme namáhanej pokožke dodať látky, ktoré ju hydratujú (urea, glycerol, kyselina glykolová a pod.), zvláčňujú a regenerujú (dexpantenol, vitamín E a pod.). Pri ošetrovaní rúk je dôležité nielen použiť krém s obsahom účinných látok, ktoré zlepšujú kvalitu pokožky a obnovujú jej fyziologické vlastnosti, ale je tiež potrebné si vybrať prípravok s vhodnou konzistenciou.

Ak použijeme krém s mastnejším základom, môžeme mať pri dennom používaní pocit mastnoty na rukách, čo je veľmi nepríjemné. Preto je na denné premasťovanie rúk vhodnejšie používať menej mastné krémy, ako sú napríklad Indulona olivová alebo nechtíková.

V ideálnom prípade by sme mali ruky ošetriť vhodným krémom po každom umytí, ale inak postačuje ošetrenie 2-3krát denne. Pri niektorých ochoreniach kože, ako je napríklad ekzém, je pokožka extrémne suchá, a v takom prípade ju musíme premasťovať veľmi často podľa potreby.

V rámci regenerácie pokožky rúk je na noc vhodné používať prípravky s obsahom regeneračných vyživujúcich látok. Treba si uvedomiť, že suchá pokožka stráca odolnosť voči negatívnym vplyvom vonkajšieho prostredia, je zraniteľnejšia a rýchlejšie začervená.

Pravidelné ošetrovanie pokožky rúk a celého tela je nesmierne dôležité pre zachovanie jej pružnosti, vláčnosti a hebkosti.