Správna výživa pre krásnu pleť

Chcete mať mladistvú a sviežu pleť? Tajomstiev zdravej pleti je len niekoľko. Aj s minimálnym úsilím, ktoré do starostlivosti o seba vložíte, bude čoskoro krásna a zdravá pokožka aj Vašou ozdobou. Venovať pokožke dostatočnú starostlivosť sa vždy oplatí.

Čo je pre kvalitu pleti najdôležitejšie?

Tekutiny

Veľa pite. Keď ste dehydratovaní, Vaša pokožka bude vyzerať unavená. Koža bez vody stráca pružnosť.

TIP: Pite každý deň najmenej dva a pol litra vody s vyváženým minerálnym zložením.

Potraviny

Koža je obrazom zdravia celého organizmu. Jedzte pravidelne a zdravo a nezabúdajte na dostatočný prísun bielkovín (biela mäso, tofu, vaječné bielky).

TIP: Jedzte pestrú stravu, veľa proteínov, ovocia a zeleniny.

Doplnky

Zdravá koža potrebuje dostatočný prísun vitamínu C, vitamínu A, komplexu B vitamínov a ďalších. Základné vitamíny obsahuje najmä ovocie a zelenina, vitamíny skupiny B sú obsiahnuté v celozrnných výrobkoch, mäse a orieškoch. Ďalšou dôležitou zložkou výživy sú takzvané esenciálne mastné kyseliny. Tie nájdete najmä v (morských) rybách, v orechoch, rôznych semienkach či v slnečnicovom oleji.

Čo ešte je dôležité?

Slnko

Mierne slnenie pokožke veľmi prospieva. Avšak pamätajte, že menej je v tomto prípade vždy viac! Hodina denne je teda dostačujúca, najlepšie do 11hod. dopoludnia alebo od 15hod. popoludní, kedy sú lúče najbezpečnejšie. Slnečné svetlo totiž obsahuje nebezpečné UV žiarenie, ktoré môže Vašu pokožku výrazne poškodiť, ak sa opaľujete príliš dlho.

Umývanie

Pozor dajte aj na prílišné umývanie. Naša pokožka si vytvára vlastný maz, ktorým sa chránia pred okolitými baktériami. Keď kožu umývate, postarajte sa o to, aby ste ju po umytí ošetrili. Ideálna je Indulona ochranná s antibakteriálnym účinkom.

Spánok

Spite tak, aby ste ráno boli svieži a odpočinutí. Ak budete "čerství" a svieži aj Vaša pokožka bude vyzerať skvele, mladistvo a zdravo.

Drogy nie

Mnoho bežných drog, ako je tabak, káva, čaj, alkohol, horúca čokoláda a rôzne "coly" môžu spôsobovať nečistý vzhľad kože, jej únavu a často aj viditeľné, neestetické žilkovanie.

Čo poradiť na záver?

Dobrý výber pleťového krému.

Venujte výberu dostatočnú pozornosť. Liek by mal obsahovať základné vyživujúce zložky, mal by pleť dostatočne hydratovať a udržiavať jej pevnosť, hladkosť a hebkosť. To je obzvlášť dôležité na exponovaných miestach tela, ktorými sú predovšetkým Vaše ruky.