Doprajte starostlivosť svojim rukám: časté umývanie a dezinfekcia pokožke neprospievajú

Naše ruky sú v posledných dňoch vystavované veľkej záťaži. Pravidelne a niekoľkokrát za deň ich umývame a používame dezinfekciu, čo môže pokožku vysušovať, spôsobiť jej ekzémy a popraskanie. Pokožke chýba výživa a trpia taktiež aj naše nechty. Preto by sme mali svojim rukám teraz venovať viac starostlivosti, regenerovať ich a chrániť.

Pri častom umývaní a dezinfikovaní rúk sa narúša ochranná lipidová vrstva, ktorá je prirodzenou bariérou našej pokožky voči nepriaznivým vonkajším vplyvom.
V prípade narušenia tejto vrstvy, koža stráca schopnosť zadržiavať vlhkosť a stáva sa tak náchylnejšou k poškodeniu. Do pokožky tak môžu prenikať dráždivé látky, alergény a mikróby.
Preto je nutné zabezpečiť pokožke hydratáciu a o ochrannú vrstvu sa dôkladne starať a obnovovať ju. Skvelou voľbou je napríklad klasická modrá Indulona Original, ktorá má schopnosť obnovovať bariérovú funkciu kože.
Pokožke neprospieva ani nosenie gumových rukavíc, ktoré v týchto dňoch často navliekame počas nákupov. Všetky tieto opatrenia sú však nutné a potrebné, no musíme myslieť aj na regeneráciu.
Rukám a nechtom by sme preto mali dopriať špeciálnu starostlivosť, vďaka ktorej budú hodvábne jemné, hydratované a vyživené. Pár minút pozornosti denne a pravidelné rituály pomôžu. Na čo by sme nemali zabúdať?

Krém stále v pohotovosti

Krém na ruky by sme mali mať po blízku po celý deň a môžeme ho zapojiť do starostlivosť aj počas spánku. Po každom umytí rúk, alebo po použití dezinfekcie by mal nasledovať ďalší krok, ktorým je ich premastenie.
Počas dňa majte pripravený krém, ktorý sa rýchlo vstrebáva a dodá pokožke hydratáciu a výživu. Odporúčame mať viac krémov, ktoré budete mať pripravené v kúpeľni, kabelke či nočnom stolíku.
Hutné krémy používajte skôr pred spaním, k dôkladnej výžive pokožky. Pravidelne môžete do starostlivosti zaradiť taktiež aj celonočnú výživu pomocou zábalov a masiek. Ruky si natrite hrubšou vrstvou krému (čím hutnejší, tím lepšie) a navlečte si bavlnené rukavice. Vaše pokožka tak dostane počas noci veľkú dávku výživy, hydratácie a regenerácie.

Extra starostlivosť o ruky

Pokiaľ chcete rukám dopriať extra starostlivosť, môžete vyskúšať olejový kúpeľ. Použite napríklad nahriatý olivový alebo kokosový olej, do ktorého ruky ponoríte a dožičte tak výživu pokožke a zničeným nechtom. Oleje môžete využiť aj ako zábal.

Peeling je potrebný, ale opatrne

Peeling zbaví pokožku zrohovatenej a odumretej kože a umožní jej prijímať potrebnú výživu. Mali by ste s ním byť opatrní, aby ste pokožku ešte viac nepoškodili. Zvoľte si radšej jemnejší peeling, ktorý je určený špeciálne na ruky. Môžete vyskúšať aj domáce recepty, napríklad zmiešať olivový olej s cukrom a ruky jemne premasírovať. Prípadne, zmiešať mletý zázvor, kávu a vodu, vzniknutá kašička opäť poslúži ako peeling.

Starostlivosť nielen zvonku, ale aj zvnútra

Doprajte si dostatok spánku, pokožka najlepšie regeneruje v noci, keď spíme. Snažte sa dodržiavať zásady zdravého životného štýlu, obmedzte stres a nezabúdajte na pitný režim a vyvážený jedálniček bohatý na vitamíny.