Ako sa starať o rôzne typy pleti

Pleť delíme na štyri základné typy - normálnu, suchú, mastnú a problematickú, ktoré sa od seba líšia stupňom premastenia. Premastenie pleti je dané tvorbou kožného mazu, ktorý vytvára na povrchu kože tenkú ochrannú vrstvičku.

Normálna pleť

Ak je pleť zdravá, dochádza k normálnej produkcii kožného mazu. Zdravá pleť vďaka optimálnej vrstve kožného mazu pri krátkom kontakte vodu odpudzuje, pri dlhšom kontakte alebo po použití mydla vodu absorbuje. Inak sa voda na jej povrchu hromadí v kvapkách. Táto pleť si nevyžaduje dôkladnejšiu starostlivosť. Vhodné je občasné čistenie pleti a použitie stredne mastného krému.

Suchá pleť

Pleť so zníženou tvorbou kožného mazu nazývame suchou pleťou. Vrstva kožného mazu je menej odolná voči vonkajším vplyvom. Ak máte suchú pleť, iste dobre poznáte ten pocit napätia, ktorým sa vyznačuje suchá koža. Častý je aj sklon k tvoreniu kožných šupiniek. Suchá pleť vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Je potrebné ju nielen premasťovať, ale aj dostatočne hydratovať.

Mastná pleť

Ak produkuje pleť nadmerné množstvo kožného mazu, jedná sa o pleť mastnú. Tento typ pleti má zhrubnutú štruktúru pripomínajúcu kôru pomaranča s otvorenými pórmi. Je často napätá. S vekom sa produkcia kožného mazu znižuje, a tak aj problémy spojené s týmto typom pleti sa môžu časom samovoľne upraviť. Mastnú pleť je potrebné často a dôkladne čistiť a hydratovať.

Problematická pleť

Tento typ pleti sa vyznačuje poruchami produkcie mazu a tvorbou mazových zátok (komedónov). Často sa objavuje v období dospievania, v dospelosti sa môže upraviť. Aj táto pleť si vyžaduje trvalú kozmetickú starostlivosť, najmä hlboké čistenie.

Starostlivosť o pleť je vysoko individuálna záležitosť. Zatiaľ čo suchá pleť potrebuje často premasťovať, pre mastnú a problematickú pleť je zásadné jej dôkladné čistenie. Všetky typy pleti majú ale spoločné jedno - a síce potrebu hydratácie. Akákoľvek pleť musí obsahovať dostatok vody, aby bola pružná a správne tonizovaná. Čo si teda odniesť z tohto článku?

Vyberajte správny krém vždy podľa typu Vašej pleti a zároveň dbajte na to, aby Vašu pokožku dostatočne hydratoval.