10 užitočných rád pre starostlivosť o ruky

Pokožka rúk je jednou z najviac namáhaných častí ľudského tela, a preto je potrebné jej venovať zodpovedajúcu starostlivosť. Ale aká starostlivosť je pre naše namáhané a unavené ruky tá správna?

Suché ruky signalizujú, že v pokožke rúk je aktuálne málo kožného mazu. Nedostatok kožného mazu musíme vyrovnávať a dopĺňať. Práve v koži na chrbte ruky a prstoch sa nachádza menší počet mazových žliaz než v ostatných častiach tela, čo znamená všeobecne nižšiu produkciu mazu a tým aj celkovo menšie premastenie kože. Na dlaniach chýbajú mazové žľazy úplne (asi preto, aby nám veci svojvoľne nevykĺzavali z rúk :)), a k toľko potrebnému premasteniu pokožky nedochádza na dlaniach prakticky vôbec.

Čo s tým?

Riaďte sa naším Desatorom starostlivosti o pokožku, a zamávajte nepríjemnému pocitu suchých rúk!

  1. Ruky umývame podľa potreby, ale čo najkratšie - zabránime tak ich vysušovaniu.
  2. Pri umývaní používame vlažnú vodu a vyhýbame sa príliš studenej aj horúcej vode, ktoré koži rúk neprospievajú.
  3. Po umytí ruky riadne osušíme aj v priestoroch medzi prstami a ošetríme vhodným krémom, ideálna je ošetrujúca Indulona nechtíková.
  4. Pri náročnejších prácach používame ešte pred ich začatím preventívne ochranné krémy, vhodná je Indulona original. Pri práci nezabúdame ruky chrániť pomocou rukavíc. Proti vode, saponátom a chemikáliám sú najvhodnejšie gumové rukavice, pri poľnohospodárskych prácach na záhrade alebo na poli a pri styku kože s drsným alebo znečisteným materiálom budú najlepšie rukavice kožené či plátené.
  5. Keď pracujeme alebo športujeme vonku na slnku, nezabúdame chrániť ruky prostredníctvom opaľovacích prípravkov. Zabránime tým tvorbe rôznych pigmentových škvŕn a celkovému starnutiu kože nielen na našich rukách.
  6. Pri silnejšom znečistení pokožky použijeme na umývanie radšej hydrofilné oleje než mydlá. Zabránime tak nielen vysušeniu kože, ale mastná špina sa rozpustí rýchlejšie a spoľahlivejšie.
  7. Staráme sa o pokožku pravidelne a správnym spôsobom, ruky pravidelne krémujeme krémom a na noc ich potierame hrubšou vrstvou vyživujúceho krému.
  8. Nezabúdame na masáž rúk, a to najmä po náročných prácach. Masáž vykonávame ideálne večer cez chrbát zápästia až k lakťu - masáž je najúčinnejšia po celej dĺžke ruky. Počas dňa ľahko a rýchlo zlepšíme prekrvenie prostým trením rúk nasucho.
  9. Uprednostňujeme vyváženú stravu v zmysle kvality aj množstva, aby sme našu pokožku vyživili aj zvnútra.
  10. Doprajeme si riadny odpočinok a primeraný spánok, ktorý je prospešný pre celé telo a jeho účinok sa najviditeľnejšie prejaví práve pri regenerácii pokožky.