Legendárna Indulona: chránila ruky robotníkov, vraj na nej vyprážali aj rezne

Voda s vazelínou. A trochu vône. Netvári sa hipstersky ani retro. Indulona sa na nič nehrá. Možno práve preto je taká kultová. Zdroj: Aktuality

Boli sme sa pozrieť v závode v Hlohovci, kde sa známy krém vyrába v nezmenenej podobe už takmer 70 rokov.

Voda s vazelínou. A trochu vône. Netvári sa hipstersky ani retro. Indulona sa na nič nehrá. Možno práve preto je taká kultová. 

Na Slovensku azda nie je domácnosť, kde by nebola. Pamätáme si ju ako krém na opaľovanie aj po ňom. Mamičky na ňu nedajú dopustiť a niektorí si ňou natierajú tvár dodnes. Aj keď je určená predovšetkým na ruky. 

Indu(lona)strializácia

Bol rok 1948 a vo vtedajšom Československu pribúdalo robotníkov, ktorí nastupovali do vlajkových lodí socializmu - štátnych priemyselných podnikov. Ťažká manuálna práca v kombinácii s nešetrnými priemyselnými chemikáliami si však pýtala daň v podobe suchej pokožky rúk. 

Fabrika na liečivá v Hlohovci preto dostala objednávku na krém, ktorý by ruky ošetril a chránil. Vtedy asi nikto nepredpokladal, že krém, ktorý si natierali na ruky baníci a strojári, sa jedného dňa bude natierať aj na jemné zadočky bábätiek. 

Indulona je skutočne všestranné mazivo. „Ľudia si ju natierajú nielen na ruky, ale na celé telo," konštatuje riaditeľka farmaceutickej výroby Saneca Ľubomíra Gömöryová.

Dnes už teda vyrábajú indulonu ako telový krém aj telové mlieko. Niektoré z nich majú prímes nechtíka, rakytníka, či olivového oleja. Jedna našla nezvyčajné využitie.

„Nechtíkovú Indulonu používajú tetovači na doliečenie mikrokrvácania, ktoré v procese tetovania vzniká. Jeden tetovač testoval nechtíkové telové mlieko a bol nadšený, že doba hojenia sa skrátila takmer o polovicu,“ hovorí Gömöryová.

Čo ste možno nevedeli o indulone

  • Jej názov je odvodený od industrializácie. Pôvodne totiž bola určená pre ťažko pracujúcich robotníkov.
  • Jej receptúra sa od roku 1948 nezmenila, menili sa len stroje, ktoré ju vyrábajú.
  • Indulona je prvým priemyselne vyrábaným krémom na našom území. Predtým sa krémy miešali zákazníkovi na mieru v lekárni.
  • Obal Indulony sa zmenil celkovo štyrikrát. Naposledy v roku 2015.
  • Jej základom je prírodná vazelína z ropy a farmaceuticky filtrovaná voda.
  • Indulona je krém na ruky a telo, no ľudia ju používajú aj na hojenie tetovaní, ekzémy, podráždenú pokožku a iné kožné neduhy. Za socializmu kolovala legenda, že sa pridáva do oleja na vyprážanie.

Takmer zomrela

Indulona je stále obľúbená, o čom svedčia aj čísla. 

„Podiel na trhu v na Slovensku bol minulý rok 35% a v Česku do 40 percent. Očakávame, že aj v tom novom segmente telových mliek, kde je viac konkurencie postupne dosiahneme asi 14 percent," hovorí generálna riaditeľka.

Indulona má veľké ambície, no boli časy, kedy jej osud visel na vlásku.

 „Jedna firma prejavila záujem o značku Indulona, ale mali sme podmienku, aby sa krém aj naďalej vyrábal tu v Hlohovci," hovorí predseda predstavenstva firmy Ľubomír Šoltýs.

Záujemca s tým ale nesúhlasil, pretože výroba krému vo farmaceutických podmienkach je drahá,

„Po technologickej stránke by už Indulona neexistovala - ak by zmenila zloženie, ľudia by ju prestali kupovať,“ myslí si Šoltýs.

Prísne strážená výroba

Kultový krém sa dodnes vyrába v Hlohovci. Samozrejme, technológie sa časom zmenili. Výrobné prostredie musí spĺňať prísne podmienky hygieny kvôli tomu, že v tejto fabrike sa vyrábajú aj liečivá. Všetci preto musíme mať ochranné oblečenie, návleky a čiapky. Pre istotu v dvoch vrstvách.

Proces je pomerne jednoduchý. V homogenizátore, ktorý ja vlastne takým veľkým mixérom, sa zmieša vodná a olejová fáza (vazelína s vodou), pridá sa emulgátor, parfum, v prípade ďalších produktov aj prírodný olej. 

Do týchto priestorov nesmieme vstúpiť, aby sme ich neznečistili. „Aj tak sa po vašej návšteve musia všetky priestory vydezinfikovať," ubezpečuje nás šéfka farmaceutickej výroby.

Krém potom putuje do obalov, teda do tuby či fľaše. Závod opúšťa zabalený v krabiciach.

Zdroj: Aktuality, 16. apríl 2016, pôvodný článok tu